9 x 19 mm Parabellum

9 x 19 mm Parabellum – nejrozšířenější pistolový náboj na světě. Vyvinut firmou DWM v roce 1902 původně pro pistoli Parabellum (Luger P08), pro kterou byl původně vyvinut náboj 7,65 x 21 Parabellum. Po vojenských zkouškách byl ale upřednostněn náboj 9 x 19 mm Parabellum. Jako standartní náboj Německého námořnictva byl přijat v roce 1904, Německou armádou pak v roce 1908. V současnosti je standartním pistolovým nábojem států NATO. Značení na nábojnicích jde od 12. hod. kde se nachází kód výrobce, na 3. hod. hvězdička, která označuje mosaz v poměru měď/zinek 72/28. Na 6. hod. číslo série (jedna série = 1 mil. kusů). Na 9. hod. rok výroby.

"cdp" – Theodor Bergmann & Co., K. G., Waffen- und Munitionsfabrik, Werk Bernau, Německo. Theodor Bergmann a jeho syn Emil Bergmann byli významnými průmyslníky a vynálezci mimo jiné i střelných zbraní. O muničním závodě v Bernau u Berlína se nedochovalo mnoho informací. Zajímavý je údaj o využívání nuceně nasazených během druhé světové války, a to jak válečných zajatců, tak lidí z celé tehdy Němci obsazené Evropy, tak i vězňů z koncentračních táborů.

"dnh"Rheinische-Westfaelische Sprengstoff AG (RWS), Werk Karlsruhe-Durlach, Německo. Mělo by se jednat o stejný muniční závod jako v případě DWM (viz náboj 7,65 x 17 mm Browning). Pravděpodobně nábojnice vyrobené jako subdodávka pro RWS.